Rów Mariański – Film Ryby Mapa


marianaarc-350-v21

Podczas gdy tysiące wspinaczy z powodzeniem wspina się na  Mount Everest, najwyższy punkt na Ziemi, tylko dwie osoby zostały wpuszczone do najgłębszym punktu naszej  planety .

Znajduje się w zachodniej części Pacyfiku na wschód od Filipin i średnio około 1200 km na wschód od Marianów, Rów Mariański jest w kształcie półksiężyca   który mierzy ponad 2550 km  długa  na 69 kilometrów  szeroka . Odległość między powierzchnią oceanu a najgłębszym punktem , który znajduje się około 322 km na południowy zachód od terytorium USA jest prawie 11 kilometrów. Jeśli Mount Everest zrzucono by do Rowu Mariańskiego  jejgo szczyt będzie więcej niż 1,6 km pod wodą.

Rów Mariański jest częścią globalnej sieci głębokich niecek, które łączą dna oceanu. Tworzą go dwie płyty tektoniczne  które się zderzają. W momencie kolizji, jedna z płyt zanurza się pod drugą i tak powstaję ta głębina .

Na głębokości Rowu Mariańskiego najpierw zanurzył się w 1875  brytyjski statku H.M.S. Challenger w ramach pierwszego globalnego oceanograficznych rejsu. Naukowcy Challenger zarejestrowali głębokość  ośmiu kilometrów, przy użyciu liny obiążonej . W 1951 roku brytyjski statek H.M.S. Challenger II powrócił do miejsca z Echosonda i zmierzyć głębokość wyszło prawie 11 kilometrów.

Porównanie jak głęboki jest Rów Mariański :

głebokość rowu mariańskiego

HISTORYCZNA NURKOWANIA

Ze względu na jego skrajnym głębokości, Rów Mariański jest  w wiecznym mroku, a temperatura wynosi zaledwie kilka stopni powyżej zera. Ciśnienie wody na dnie wykopu jest miażdżący osiem ton na centymetr kwadratowy, czyli około tysiąc razy większe niż  standardowego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza. Ciśnienie zwiększa się wraz z głębokością.

Pierwszy i jedyny człowiek który zbadał  tą  Głębinę   było ponad 50 lat temu. W 1960 roku Jacques Piccard i Don Walsh porucznik marynarki osiągnął ten cel używając a Batyskafu . Po czterogodzinnym zanurzeniu , dwóch śmiałków spędziło  tylko  20 minut na dole i nie były w stanie podjąć żadnych zdjęć ze względu na znaczące zawirowania  mułu .

Dopóki Piccard and Walsha dokonali  historycznego nurkowania, naukowcy zastanawiali się, czy życie może istnieć w tak ekstremalnej warunkach . Na dole zostało oświetlona stworzenie, które Piccard nazwał jako  płastugi (Flądrokształtne, płastugokształtne) .

Piccard napisał. „Czy życie może istnieć w największych głębinach oceanu? Tak  mogło!”

badanie głębin

Podczas wyprawy Triest zostały rozwiane wszystkie   wątpliwości, że życie może istnieć w Rowie Mariańskim, naukowcy wciąż niewiele wiedzą na temat rodzajów organizmów, które zamieszkują tam.  Uważa się, że ciśnienie jest tak duże , że wapń nie może istnieć w roztworze , więc kości kręgowców ulegają rozpuszczeniu. Brak kości, nie ma ryb. 

 Ale naukowcy twierdzą, że istnieje wiele nowych gatunków czekają na odkrycie i wiele pytań pozostających  bez odpowiedzi  .W jaki sposób zwierzęta mogą przetrwać w tych ekstremalnych warunkach. Naukowcy są szczególnie zainteresowani mikroorganizmami żyjących w mule , które mogą doprowadzić do przełomu w biomedycynie i biotechnologii.

Dodatkowo, studiując skały z rowów oceanicznych może doprowadzić do lepszego zrozumienia trzęsienia ziemi, które tworzą potężne i niszczycielskie tsunami widział .

Film z wyprawy na dno Rowu Mariańskiego :

Facebook Comments

log in

reset password

Back to
log in
Sprzedajnamsamochod.pl Skup samochodów używanych gdynia Skup samochodów gdynia