Cząstki zanieczyszczeń „dostały do mózgu”


scany mózgu , zanieszczyszenie mózgu

Drobne cząstki zanieczyszczeń zostały odkryte wewnątrz próbki tkanki mózgu, wynika z najnowszych badań.

Podejrzewa się, że toksyczność, cząstki tlenku żelaza, mogłaby przyczynić się do chorób, takich jak choroba Alzheimera – mimo dowodów na to brakuje.

Odkrycie – opisany jako „strasznie szokujące” przez naukowców – rodzi wiele nowych pytań na temat zagrożeń dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza.

Wiele badań koncentruje się na wpływie na brudne powietrze do płuc i serca.

Teraz nowe badania po raz pierwszy przedstawiono dowody, że minute cząstki, co nazywa magnetytu, które mogą pochodzić z zanieczyszczeń, mogą znaleźć drogę do mózgu.

Wcześniej w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza prowadziło nawet do trzech milionów przedwczesnych zgonów rocznie.

Śledząc początki

W Wielkiej Brytanii jest to, że 50.000 osób umiera co roku z warunków związanych z zanieczyszczonym powietrzem.

Badania prowadzone przez naukowców z Lancaster University i opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS).

Zespół przeanalizował próbki tkanki mózgowej od 37 osób – 29, którzy żyli i umarli w Mexico City, znanego hotspot zanieczyszczeń, i którzy byli w wieku od 3 do 85.

Drugi 8 pochodził z Manchesteru byli w wieku 62-92, a niektóre zmarł o różnym nasileniu chorób neurodegeneracyjnych.

Wiodący autor referatu prof Barbara Maher, uprzednio zidentyfikowane cząsteczki magnetytu w próbkach powietrza zebranych obok ruchliwej drogi w Lancaster i na zewnątrz elektrowni.

Podejrzewała, że podobne cząstki mogą być znalezione w próbkach mózgu, i to, co się stało.

„To strasznie szokujące Podczas badania tkanki widać cząstek rozproszonych pomiędzy komórkami i kiedy to zrobić ekstrakcję magnetycznego istnieją miliony cząstek, miliony w jednym gramie tkanki mózgowej -.. To jest milion możliwości zrobienia szkody”

Dalsze badania wykazały, że cząstki mają charakterystyczny kształt, który stanowi istotną wskazówkę co do ich pochodzenia.

Magnetytu mogą występować naturalnie w mózgu w niewielkich ilościach, ale cząstki wytworzone w ten sposób są wyraźnie postrzępione.

Natomiast cząstki występujące w badaniu były nie tylko znacznie bardziej liczne, ale również gładkie i zaokrąglone – cechy, które mogą być tworzone tylko w wysokich temperaturach silnik pojazdu lub układów hamulcowych.

Prof Maher powiedział: „Oni są kuliste kształty i mają małe krystality wokół ich powierzchni, a oni występować z innych metali takich jak platyna, która pochodzi z katalizatorów.

„Tak więc po raz pierwszy widzieliśmy tych cząstek zanieczyszczeń wewnątrz ludzkiego mózgu.

„To stwierdzenie odkryciem. To zupełnie nowy obszar do zbadania zrozumieć, jeśli te cząstki magnetytu powoduje lub przyspieszenie choroby neurodegeneracyjne.”

Za każdą jedną cząstką naturalnego magnetytu zidentyfikowane, naukowcy odkryli około 100 z nich zanieczyszczenia pochodzące.

Wyniki nie wykazują prosty wzór. Podczas gdy darczyńcy Manchester, zwłaszcza tych o warunkach neurodegeneracyjnych, miały podwyższony poziom magnetytu, takie same lub wyższe poziomy stwierdzono u ofiar Mexico City.

Najwyższy poziom stwierdzono u 32-letniego mężczyzny, który meksykańskiego zginął w wypadku samochodowym.

Ryzyko choroby?

Nazwane „nanosfery”, cząstki są mniejsze niż 200 nanometrów średnicy – dla porównania ludzki włos ma grubość co najmniej 50.000 nanometrów.

Podczas gdy duże cząstki zanieczyszczeń takich jak sadza mogą być uwięzione wewnątrz nosa, mniejsze typy mogą przedostać się do płuc, a nawet mniejsze mogą przejść do krwiobiegu.

A nanocząstki magnetytu uważane są wystarczająco małe, aby przejść przez nos w opuszkach węchowych, a następnie za pomocą układu nerwowego w korze czołowej części mózgu.

Profesor David Allsop, specjalista w dziedzinie choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych, jest współautorem pracy, a także w Lancaster University.

Powiedział, że cząstki zanieczyszczeń „może być ważnym czynnikiem ryzyka” dla tych warunków.

„Nie ma absolutnie udowodniony związek w tej chwili, ale istnieje wiele sugestywnych uwag – inni odkryli te cząstki zanieczyszczeń w środku blaszki, które gromadzą się w mózgu w chorobie Alzheimera, aby mogli również być czynnikiem przyczyniającym się do powstawania blaszki miażdżycowej.

„Te cząstki są wykonane z żelaza i żelaza jest bardzo reaktywny, więc jest to prawie na pewno będziemy robić jakieś uszkodzenie mózgu. Jest zaangażowany w produkcji bardzo reaktywne cząsteczki zwane formy tlenu reakcji, które produkują uszkodzenia oksydacyjnego i to bardzo dobrze zdefiniowane.

„Wiemy już, uszkodzeniem oksydacyjnym przyczynia się do uszkodzeń mózgu u pacjentów z chorobą Alzheimera, więc jeśli masz żelaza w mózgu, to jest bardzo prawdopodobne, aby zrobić jakieś szkody. To nie może być łagodne.”

Inni eksperci w tej dziedzinie są bardziej ostrożne o ewentualnym link.

Dr Clare Walton, kierownik naukowy Towarzystwa Alzheimera, przy czym nie było mocne dowody, że magnetytu powoduje chorobę Alzheimera lub sprawia, że gorzej.

„Badanie to oferuje przekonujące dowody, że magnetytu z zanieczyszczeniem powietrza może dostać się do mózgu, ale nie mówi nam, jaki wpływ ma to na zdrowie mózgu lub warunków, takich jak choroba Alzheimera,” powiedziała.

„Przyczyny demencji są złożone i do tej pory nie było wystarczająco dużo badań, aby stwierdzić, czy mieszka w miastach i na obszarach zanieczyszczonych zwiększa ryzyko demencji. Dalsze prace w tej dziedzinie jest bardzo ważne, ale dopóki mamy więcej ludzi informacje nie powinny być nadmiernie martwić. „

Powiedziała, że w międzyczasie bardziej praktyczne sposoby obniżenia ryzyko rozwoju demencji obejmują regularne ćwiczenia, zdrowej diety i unikanie palenia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

log in

reset password

Back to
log in
Sprzedajnamsamochod.pl Skup samochodów używanych gdynia Skup samochodów gdynia