Dlaczego chmury nie spadają na ziemie ?


chmury-niebo-15

Dlaczego chmury nie spadają na ziemie ?

 

Chmury składają się z bardzo małych kropelek wody lub kryształków lodu , a czasem z ich mieszaniny . Powstają one wówczas , kiedy część powietrza się wznosi – zwykle kiedy stanie się i cieplejsza i bardziej rozrzedzona niż warstwa leżąca niżej (albo gry powietrze napotka zbocze górskie , które wymusza wznoszenie ) . Ulega ona wówczas ochłodzeniu ,aż w końcu uzyskuje stan zwany poziomem kondensacji . Kiedy poziom ten się  ustali , powietrze osiąga stan nasycenia wilgocią i zawarta w nim para wodna zaczyna się skraplać ,tworząc drobniutkie kropelki , tzw. kropelki chmurowe, a w rezultacie chmury .

 

Gdyby więc chmura miała spaść na ziemię , powietrze stopniowo ponownie by się nagrzało ,przechodząc poza poziom kondensacji i krople wody uległy by wyparowaniu , co oznaczało by koniec istnienia chmury .

Rodzaje chmur :

chm-620x499

Mimo wszystko zdarza się zaleganie chmur na bardzo małej wysokości . Mgła to właściwie chmura przy powierzchni gruntu . Jednakże znikąd nie spadła – po prostu powietrze osiągnęło poziom kondensacji na bardzo małej wysokości . To oznacza , ze uległo nasyceniu wilgocią bardzo nisko nad gruntem .

Facebook Comments

log in

reset password

Back to
log in
Sprzedajnamsamochod.pl Skup samochodów używanych gdynia Skup samochodów gdynia