Jeśli podrzucimy piłkę w jadącym samochodzie , to dlaczego nie leci ona do tyłu ?


teoria względności

Jeśli podrzucimy piłkę w jadącym samochodzie , to dlaczego nie leci ona do tyłu ?

Wydaje się oczywiste , że piłka podrzucona w samochodzie powinna , zanim spadnie, przemieścić się na pewną odległość do tyłu . Pamiętajmy jednak , że nie tylko samochód porusza się z określoną prędkością . Z taką samą prędkością porusza się też wszystko , co się w nim znajduje – także piłka . Dlatego spadając , nadal przemieszcza się ona do przodu , a więc względem reszty pojazdu pozostaje w spoczynku . Wszystko się jednak zmienia , kiedy podczas spadania piłki samochód przyśpiesza . Wówczas piłka rzeczywiście przemieszcza się ku jego tyłowi , gdyż spadając nie może w żaden sposób przyspieszyć, by zrównać swoją prędkość z rosnącą prędkością pojazdu .

 

W rzeczywistości , jeśli nie wiem , że kierowca dodał gazu , możemy nawet pomyśleć , że pojawiła się jakaś siła , która przyspieszyła piłkę w kierunku tyłu samochodu – co , jak się okazuje , jest kluczową ideą w einsteinowskich teorii grawitacji , zwanej ogólną teorią względności . Einstein zauważył , że jeśli upuści się piłkę w startującej , z więc przyspieszającej w górę rakiecie , to skutek będzie taki sam , jakby piłka wcale się nie poruszała , lecz była ściągana w dół przez grawitacje . To zaś doprowadziło go do  zupełnie nowego sposobu myślenia o grawitacji .

 

Zjawisko to można odwrócić i wykorzystać do zlikwidowania grawitacji , uzyskując nieważkość . Gdybyśmy znaleźli się w windzie , której ktoś odciął line i uszkodził hamulce bezpieczeństwa , przyspieszaliśmy w dół pod działaniem grawitacji . Jednakże , jeśli podczas spadania upuścić piłkę , okazałoby się , że tkwi ona w powietrzu nieruchoma – jakby w stanie nieważkości . Wówczas bowiem i piłka , i my spadamy swobodnie pod działaniem grawitacji w tym samym tempie . więc wydaje nam się , że nic się nie dzieje ( dopóki razem z piłką nie uderzymy w ziemię ) .

Facebook Comments

log in

reset password

Back to
log in
Sprzedajnamsamochod.pl Skup samochodów używanych gdynia Skup samochodów gdynia